
Hållbara Assberg
Området Assberg är vårt största bostadsområde och är byggt i slutet av miljonprogrammet under 1975-1978. Området är indelat i 10 gårdar med totalt 350 lägenheter. Vi behöver nu framtidssäkra byggnaderna och området för ytterligare 40 år framåt och vi behöver dessutom sänka energianvändningen med ca en tredjedel. På Assberg vill vi skapa ett hållbart bostadsområde där man trivs och vill bo kvar.
Ombyggnaden startar under 2025 och beräknas ta 4 år.

Återbruk

Energi
effektivisering

Miljöpåverkan

Social hållbarhet
Området ligger på gammal jordbruksmark med åkrar och ängar runt omkring. Det är byggt för att skapa naturliga mötesplatser mellan människor med mötesplatser och mindre gårdar mellan husen. Trivseln och den familjära stämningen var det som våra hyresgäster framhöll när vi började prata om renovering av området. Det har därför varit viktigt att ha med oss dem redan från början och långt innan första spadtaget bildades en referensgrupp som tillsammans med oss haft flera träffar där vi gemensamt försökt beskriva en framtida vision för både lägenheterna och området.
Att behålla trivseln var ett viktigt mål, likaså att kunna hålla hyrorna på en rimlig nivå.
Under förarbetet hölls också flera workshops med barn på området för att dels beskriva vad som skulle hända, dels för att lyssna av vad de tyckte om området och vad som var viktigast för dem. Arbetet mynnade ut i en egen lokal på området där barn och unga kan träffas, spela, pyssla, fika och umgås.

